Bio je blah dan 2009. godine. Kao i veći dio svog života, taj dan sam blejala u ekran i analizirala analize. Sumorno u kancelariji, sumorno vani. Zvuk telefona mi je, u tom periodu, bio Get Ur Freak On od Missy Elliott. Zbog mjuze, radovala sam se pozivima, manje se radovala razgovorima. Ovom razgovoru sam se obradovala. Zove prijateljica i predloži put u Dablin. Pripreme su ekspresno završene, sve sa vizama.
Zakasnile smo na ukrcavanje u avion, jer smo se zapričale na aerodromskoj kafi pa su nas prozivali na onom oglasu. Nismo ni krenule, a počele smo kršiti pravila. Već u avionu, počele smo se topiti oko irskog naglaska. U meni se rodila sumnja da neću razumjeti engleski jezik Iraca.
Na pasoškoj kontroli u Dablinu, potvrdila sam da ne razumijem engleski jezik Iraca. Komunikacija je bazirana na shvatanju konteksta pa ako potrefim, potrefim.
Hotel nam je lociran u četvrti Temple Bar gdje se nalazi gomila, kako sumnjate, barova. Pile smo ginis i gledale i stare i mlade kako sjede, đuskaju i druže se porodično. Ma slučajan kontakt očima značio je prilazak frajke, kao da kuca o drvo. Ali ako utvrde nezainteresovanost, neće helikopterisati.
Drugog dana u Dablinu, u St. Stephen parku sam ugledala tako zgodnog Irca da sam zaplakala. Bez pretjerivanja, suze sreće su se rolale niz obraze. Sav visok, riđ, profesionalan i u žurbi stigao je dobaciti šeretski pogled. Obišle smo ne sjećam se više koliko znamenitosti taj dan, ali drugi dan u Dablinu je meni taj Irac.
Treći dan u Dablinu je meni muzika. Samo muzika. Svirke po pabovima, muzika na ulici, u kafićima i restoranima. Muzika svuda. Naslušala sam se Bowieja i Roxy Music više nego cijele i, kada je slušanje muzike u pitanju, rekordne 1998. godine tijekom rekuperacije mog slomljenog srca.
Četvrti dan u Dablinu je počeo mamurlukom a prošao u knjigama. Mamurluk je bio težak. Dodatno otežan opcijama doručka u hotelu, uključujući neke svinjske iznutrice. Od samog pogleda na njih izgubila sam ravnotežu. Nakon efikasne rehabilitacije, otišle smo do Muzeja pisaca. Tokom obilaska, možete naučiti ponešto o životima divnih i tužnih irskih pisaca i pjesnika te napustiti muzej pomalo depresivni. Naredna tačka bila je biblioteka Triniti koledža. Ne čudi me da je ova biblioteka vizualna inspiracija mnogih biblioteka prikazanih u SF filmovima, od Jedi arhive do Hogwartsa. Romantici oko nas uzdisali su u ekstazi koračajući kroz milione knjiga.
Peti dan u Dablinu je ginis. Zadržali smo se u Guinness muzeju malo duže od planiranog i zalutale smo u povratku. Na krovu muzeja je bar, gdje se lako zaboravi i kada si i gdje si. Što se nama desilo. Pa smo jedva došle do hotela.
Šesti dan je bio povratak i rađanje nostalgije.
Između ovih šest dana je i pet neprospavanih noći. Odlično uglavljenih u moju memoriju gdje zagrebem svaki put kada trebam pomisliti na svoje sretno mjesto.
Tako je!🤘🏼
😁
Pa to je bilo extra👍🏻😁
jašta je 🙂
Zaboravih reći ta pjesma od Missy je mega cool😄👍🏻slušam je često.
također 🙂
Odlično je to 💯
🙂
Nisi ti bila u Dablinu, ja sam…
A u muzeju ima svašta…